Červená stužka 2015

Již počtrnácté se letos v České republice konala informativně osvětová akce Červená stužka. Kampaň spojená s finanční sbírkou se váže k 1. prosinci, který je Mezinárodním dnem boje proti AIDS už od roku 1988. Smyslem akce je obrátit pozornost k HIV infikovaným a AIDS nemocným lidem, vyjádřit jim podporu a solidaritu a zároveň upozornit co nejvíce lidí na nebezpečí přenosu viru HIV (nejčastěji nechráněným pohlavním stykem), který tuto stále ještě nevyléčitelnou nemoc způsobuje. Česká republika vykazuje relativně nízký počet virem HIV nakažených a AIDS nemocných (celkem 2539 osob k poslednímu září 2015, z tohoto počtu již u 445 osob propuklo onemocnění AIDS a zemřelo na něj u nás 232 osob), ale počty nově nakažených v posledních letech a měsících dramaticky stoupají. V roce 2014 byl v České republice zaznamenán nejvyšší počet nově nakažených osob za rok v historii monitorování HIV/AIDS, když bylo podchyceno 232 séropozitivních lidí,  zatímco před pěti lety to byla za rok zhruba jen polovina. Alarmující je u nás také velmi nízká až téměř nulová informovanost o problematice HIV/AIDS.

V Praze 13 Červenou stužku podesáté za sebou zajišťovali žáci 9. tříd Základní školy Kuncova, která ji tradičně zahrnuje jako Škola podporující zdraví do školního preventivního programu. V úterý 1. prosince se do ulic naší městské části, ale i do centra Prahy, vydalo 34 vybraných a proškolených deváťáků. Každý z nich měl na viditelném místě připnutý odznak Červené stužky i odznak naší školy. Vedoucí trojice žáků měl s sebou i povolenku vydanou MHMP, která umožňuje osobě starší 15 let nakládat s finančními prostředky. Žáci rozdali 800 informativních letáčků a prodali 512 odznaků. Největší zájem, sympatie a podporu vyjadřovali mladí lidé. Na konto České společnosti AIDS pomoc (ČSAP), která je hlavním organizátorem Červené stužky v Praze, jsme zaslali solidních 13 932,- Kč. Z peněz je financován provoz Domu světla, který nabízí HIV pozitivním ubytovací, zdravotní a sociální služby, zajišťuje bezplatné anonymní testování, poradenskou linku a vzdělávací besedy pro mládež. Za příkladný, aktivní a zodpovědný přístup vyslovuji zapojeným žákům poděkování, pochvalu a uznání.

PaedDr. Pavel Petrnoušek

ředitel ZŠ Kuncova a koordinátor Červené stužky